Protokollet justeras digitalt av ordförande och 2e vice ordförande.
Godkännande av föredragningslista
Ordförande informerar nämnden om att ledamoten ska anmäla jäv vid respektive punkt på dagordningen.
Efter tio månader löper Kultur och skolas verksamhet i huvudsak enligt plan. Periodens avvikelse mot budget är + 6 152 tkr och prognosen för året är ett överskott på + 3 125 tkr.
Fortsatt låg personalomsättning. Sjukfrånvaro ökade något under oktober men håller sig fortfarande under målvärdet.
Bilagor
Regioner som tagit emot och antagit elever får utbildningskostnaderna betalda av elevernas hemkommuner, s.k. interkommunal ersättning.
Denna ersättning regleras i skollagen och gäller både i offentlig som privat verksamhet.
Ersättningen baseras på regionens självkostnad och omfattar kostnader för undervisning, läromedel, skolmåltider, elevvård, lokaler och administration.
Region Halland ingår sedan 2011 i kultursamverkansmodellen. Driftnämnd
Kultur och skola ansvarar för de åtaganden som följer med kultursamverkansmodellen och den regionala kulturplanen, bland annat fördelning av statsbidrag till regional kulturverksamhet.
I enlighet med Kulturrådets riktlinjer ska regioner som ingår i kultursamverkansmodellen lämna in en årlig framställan om medel till Kulturrådet. Den ska innehålla uppgifter om finansiering inför kommande år, planerad fördelning av statsbidraget i förhållande till föregående år samt eventuella väsentliga förändringar av uppdrag som rör den regionala kulturverksamheten inom kultursamverkansmodellen.
För år 2025 ansöker Region Halland om oförändrad medfinansiering av kultursamverkansmodellen, totalt 38 779 000 kr samt kompensation för pris- och löneomräkning om 4,5 %.
Bilagor
Förvaltningens arbete med och utvärdering av de 2023 införda kulturstöden har medfört behov av förtydliganden, kompletterande regler och tillägg i prioriteringsgrunder.
Förvaltningen har även två förslag till förändringar av stödformerna. Förvaltningen föreslår att:
Nämnden beslutade 2024-02-15 §8 Beslut om svar på initiativärende: att ge förvaltningschef i uppdrag att utforma ungdomsstipendium för konstnärlig fördjupning inom olika konst- och kulturområden. Förslaget till regelverk från 2026 innehåller förslag till Kulturstipendium för unga.
Förvaltningen presenterar mot bakgrund av ovanstående ett förslag på uppdaterat regelverk för Region Hallands kulturstöd som föreslås träda i kraft den 1 januari 2025.
Bilagor
En översyn av informationshanteringsplanen ska göras regelbundet och vid behov revideras och uppdateras. Driftnämnd kultur och skolas dokumenthanteringsplan (DNKS170034) har reviderats och uppdaterats till version 2.0 och föreslås ersätta tidigare version 1.0 med att gälla från och med 15 november 2024.
Informationshanteringsplanen ska vara ett stöd när det gäller bevarande, gallring och hantering av allmänna handlingar för att kunna leva upp till aktuell lagstiftning.
Främst har revideringar och tillägg i version 2.0 skett i de processer som berör kultur och skolas verksamhet. Övriga justeringar i informationshanteringsplanen har ensats med Regionstyrelsens informationshanteringsplan.
Bilagor
Beslut om yttrande över SOU 2024:42 Bildning, utbildning och delaktighet – folkbildningspolitik i en ny tid.
Regeringen tillsatte särskild utredare 7 juni 2022 med uppdrag ”att föreslå de ändringar som krävs för att säkerställa att folkbildningen styrs effektivt. Förslag från utredningen ska syfta till att säkerställa en ändamålsenlig styrning, uppföljning och kontroll samt ge folkbildningen de bästa förutsättningar att verka framöver”.
Regeringen gav tilläggsdirektiv 14 september 2023 ”där uppdraget ändrades till att utredaren även ska överväga om styrningen och medelstilldelningen helt eller delvis ska hanteras av en eller flera myndigheter i stället för Folkbildningsrådet. Vidare utvidgades uppdraget till att föreslå hur kontroll och granskning av användningen av statsbidraget kan stärkas på alla nivåer inom folkbildningen. Vidare ska utredningen även föreslå villkor för återbetalning av statsbidrag som inte använts”.
Riksdagsledamoten Christer Nylander utsågs särskild utredare som presenterade utredningen den 13 juni 2024.
Utredningen kommer fram till ett flertal förslag om ändringar gällande villkor mm för folkbildningens organisationer:
Bilagor
Rum för Dans leder arbetet som leadpartner kring DOKS - ett Interregprojekt som syftar till att stärka den gränsöverskridande arbetsmarknaden för danskonstnärer inom Öresund-Kattegatt-Skagerrak-regionen (ÖKS), med fokus på att förbättra arbetsvillkoren och främja samarbete mellan Sverige, Danmark och Norge. Det riktar sig särskilt mot det fria dansfältet, som kännetecknas av mindre danskompanier och frilansande konstnärer som ofta står inför osäkra anställningsvillkor och en fragmenterad arbetsmarknad. Målgruppen är utvidgad till de som verkar inom fältet såsom tekniker, producenter m.fl. Genom att underlätta för utbyten och samarbeten över gränserna, syftar projektet till att bygga kunskap, kapacitet och utvecklingsmöjligheter för professionella inom danssektorn.
De tre huvudaktörerna Rum för Dans/Sverige, Bora Bora Århus/Danmark och Dans Sørøst-Norge/Bærum Kulturhus är starka dansinstitutioner i sina regioner som i huvudsak arbetar gentemot det fria dansfältet.
Genom att stärka samarbetet över gränserna bidrar projektet till en ökad regional konkurrenskraft och kulturell tillväxt. Genom att rikta sig mot det fria dansfältet, där behovet av stöd och samarbete är som störst, bidrar projektet till att skapa bättre arbetsvillkor och öka tillgängligheten till kultur i regionen. På lång sikt kommer detta att leda till ökad yrkesmässig rörlighet, förbättrad samarbetskapacitet och långsiktig hållbarhet för danssektorn i regionen.
Detta är helt i enlighet med Region Hallands strategiska mål om att främja ett rikt kulturliv och skapa goda förutsättningar för yrkesverksamma att bo och verka i regionen.
Projektet finansieras intern inom budget för Rum för dans samt eventuellt genom medfinansiering från medel för regional utveckling.
Bilagor
Enligt skollagen ska huvudmannen regelbundet få information om skolornas systematiska kvalitetsarbete. På Munkagård finns det en vedertagen modell för arbetet som består av olika delar, vilka tillsammans följer upp och kontrollerar alla väsentliga områden av undervisningen och övrig elevrelaterad verksamhet. Modellen ska också främja ett kontinuerligt arbete med ständiga förbättringar.
Årets kvalitetsbokslut vittnar om att omfattande satsningar har skett inom områden såsom exempelvis frånvaro/närvaro, jämställdhet, förberedelser inför GY25 samt skolans internationella arbete och utbyten.
Överlag uppfylls skollagens krav, eleverna är mycket nöjda med skolan som helhet och studieresultaten på aggregerad nivå ligger i de flesta fall i nivå med andra naturbruksgymnasium i landet.
Det finns dock identifierade utvecklingsområden, exempelvis eleverna frånvaro, som kommer att adresseras inom ramen för det systematiska kvalitetsarbetet fortlöpande.
Bilagor
Under sammanträdet informeras nämnden om uppföljning av elever som gått på Munkagårdsgymnasiet. Informationen inkluderar frågor kring sysselsättning, matchning med arbetsmarknaden och inom vilka branscher eleverna arbetar.
Regionstyrelsen fattade § 6/2024 beslut om att påbörja förstudie gällande utökade lokaler för undervisning samt samlingssal på Löftadalens folkhögskola. Under pågående förstudie har projektgruppen synliggjort att ett alternativ att utreda omfattar förändring av ett av befintliga Internatboende, Piren. Projektgruppen önskar därför att styrgruppen fattar beslut om att inkludera detta i befintlig förstudie för att få bästa möjliga kvalitet på förstudien och ta ett helhetsgrepp. Projektgruppen bedömer att utökningen av uppdraget kan ske inom befintlig ekonomisk ram. Styrgruppen delar bedömningen och vill meddela detta till Driftnämnd kultur och skola.
Bilagor
Driftnämnden ska inför varje nytt år anta en verksamhetsplan. Verksamhetsplanen ska ge kontroll över resurser, resultat och prioriteringar i verksamheten. Nämndens verksamhetsplan inkluderar nämndens budget, investeringsplan, arbetsmiljöplan samt intern kontroll.
Regionfullmäktige har antagit Mål och budget 2025–2028 och tilldelat Driftnämnd kultur och skola sex fullmäktigemål. Som en del i nämndens verksamhetsplan ska nämnden besluta om nämndmål, som bidrar till att fullmäktigemålen uppfylls.
Under mötet presenteras och diskuteras de förslag på nämndmål förvaltningen tagit fram.
Vid dagens sammanträde lämnas information om följande:
Bilagor
Bilagor
Övriga ärenden