Hoppa över navigering

Möte 2026-04-23

Central Samverkansgrupp
08:30 - 12:00
Fataburen, Regionkontoret, Södra vägen 9 Halmstad
  1. Förslag att utse närvarande företrädare för respektive arbetstagarorganisation att bredvid ordförande justera protokollet.

  2. Carl-Johan Robertz, förvaltningschef för Närsjukvården besöker Centrala samverkansgruppen för att presentera sig själv och sin förvaltning samt delger sina tankar kring förvaltningen i nuläge och framtidsspaning.

  3. I Region Halland har cirka 19 % av cheferna en tillsvidareanställning som chef medan resterande cirka 81 % har ett tidsbegränsat förordnande som chef med en tillsvidareanställning i grundprofession. Arbetsgivaren har sedan en längre tid tillbaka berett frågan kring vilket synsätt Region Halland som arbetsgivare ska ha på anställningsformer för chefer. Sedan tidigare har nulägesbilder framtagits. Detta har redogjorts för i CSG den 15 maj 2025, då även dialog fördes. En nulägesbild presenterades då. Arbetsgivaren har berett frågan vidare och avser nu att tydliggöra vilken beslutsinriktning arbetsgivaren har gällande anställningsformer för chefer i Region Halland. Detta kommer att redogöras för vid mötet.  

  4. Region Halland erhåller på treårsbasis ekonomiska medel från Omställningsfonden i syfte att stärka anställningsbarheten för våra medarbetare. Utifrån dessa ekonomiska medel prioriterar Region Halland vilka kompetenshöjande insatser som behövs utifrån verksamhetens behov i närtid och på sikt. Arbetsgivaren avser informera och föra dialog med arbetstagarorganisationerna om de ekonomiska medel som Region Halland erhåller och hur dessa har nyttjats.

Det finns ingen information att visa

Inget protokoll har publicerats

Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse.