Hoppa över navigering

Möte 2025-10-16

Central Samverkansgrupp
08:30 - 12:00
Fataburen, Södra vägen 9
  1. Förslag att utse närvarande företrädare för respektive arbetstagarorganisation att bredvid ordförande justera protokollet.

  2. Regiondirektören möter arbetstagarorganisationerna för att föra dialog om Region Halland i nuläge, framtidsspaning och omvärldsspaning.

  3. Arbetsgivaren avser att informera och föra dialog med arbetstagarorganisationerna gällande revideringar i omvärlds och framtidsanalysen som är ett led i framtagandet av kommande Mål och budget. Se bifogat dokument 

  4. Arbetsgivaren avser informera och föra dialog med arbetstagarorganisationerna om Region Hallands hantering av personlig skyddsutrustning utifrån gällande AFS 2023:11 - Personlig skyddsutrustning

  5. Arbetsgivaren har vid internatet för Centrala samverkansgruppen i december 2024 informerat initialt i ämnet. Arbetsgivaren avser återkoppla till arbetstagarorganisationerna gällande det pågående arbete som sker kring chefers förutsättningar. En del är att konkretisera vad vi menar med chefers förutsättningar i Region Halland. Se bifogat dokument.

  6. Arbetsgivaren avser informera och föra dialog med arbetstagarorganisationerna gällande nulägesstatus för projektet Samordnad robust försörjning, med fokus på kommande upphandling av digitala stödsystem. Arbetsgivaren avser föra dialog med arbetstagarorganisationerna om deras involvering i nästa steg.

Det finns ingen information att visa

Inget protokoll har publicerats

Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse.