Hoppa över navigering
  1.   2

    Upprop

  2. Enligt kommunallagen justeras senast två veckor efter sammanträdet. Det justerade protokollet anslås på regionens anslagstavla senast dagen efter att justering skett.

  3. Revisionsrapporter som inkommit anmäls. Revisionen bereds möjlighet att presentera innehållet i rapport med möjlighet till frågor.

     

     

     

     

    • Revisionsrapport gällande granskning av regionens IT-säkerhetsarbete har inkommit och kan begäras ut från RK Diarium, RHR230009/RS230536

     

    Bilagor

  4. Stina Isaksson (SD) och Robert Grönberg (SD) har väckt motion om klimatvård.

    Bilagor

  5. Anmälan av interpellationer och frågor.

     

    Regionfullmäktige ska, utan föregående överläggning, ta ställning till om interpellationerna och frågorna får ställas.

     

    Margit Bik (S) har inlämnat en interpellation till ordförande i Driftnämnden kollektivtrafik.

     

    Stina Isaksson (SD) har inlämnat en interpellation till ordförande i Driftnämnden ambulans, diagnostik och hälsa.

     

    Stina Isaksson (SD) har lämnat in två interpellationer till ordförande i Driftnämnden Psykiatri.

    Bilagor

  6. Föreligger avsägelse från Susanne Arvidsson (S) inkommen 2023-03-20 från uppdrag som ersättare i Driftnämnden Kollektivtrafik. Fyllnadsval sker med nominering från socialdemokraterna.

     

    Bilagor

  7. Föreligger avsägelse från uppdrag som ledamot i valberedning för Lokalt ledd utveckling Halland från Margit Bik (S), inkommen 2023-04-13. Nominering sker från Socialdemokraterna.

    Bilagor

    • Föreligger avsägelse från uppdrag som ersättare i regionfullmäktige från Marcus Gyllenstolpe (M), inkommen 2023-03-03
    • Föreligger avsägelse från uppdrag som ersättare i regionfullmäktige från Monica Larsson (SD), inkommen 2023-03-15
    • Föreligger avsägelse från uppdrag som ledamot i regionfullmäktige från Sebastian Ghafari (S), inkommen 2023-04-20
    • Föreligger avsägelse från uppdrag som ersättare i regionfullmäktige från Reine Antonér (M), inkommen 2023-04-24
  8. Valärenden som har tillkommit sedan utskick av kallelse.

     

    Sebastian Ghafari (S) har begärt entledigande från följande uppdrag från och med 26 april 2023;
    - andre vice ordförande i Driftnämnden Kollektivtrafik
    - andre vice ordförande i Hallandstrafiken AB
    - ersättare i styrelsen för Öresundståg AB

     

    Stephan Philipson (M) har begärt entledigande från uppdrag som ledamot i Driftnämnden Psykiatri från och med 26 april.

     

    Christoffer Johansson (S) har begärt entledigande från uppdrag som andre vice ordförande i Driftnämnden Regionservice från och med 26 april.

    Bilagor

  9. Det blir allt vanligare att den enskilde efterfrågar utlämnande av allmänna handlingar i form av elektroniska filer som bifogas ett e-postmeddelande. På samma sätt som för allmänna handlingar i pappersform har Region Hallands myndigheter rätt att ta ut en kostnad av den enskilde för utlämnandet.

     

    Regionkontoret menar att det är rimligt att en avgift med belopp och reglering motsvarande lydelse i avgiftsförordningen (1992:191), 16:e paragrafen, även tas ut vid utlämnande av elektroniska handlingar.

     

    Av avgiftsförordningen framgår att om det är förenligt med myndighetens uppgift, och om tjänsten är av tillfällig natur eller mindre omfattning, får myndigheten tillhandahålla automatisk databehandlingsinformation i annan form än utskrift (4:e paragrafen). Av samma förordning, 5:e paragrafen, framgår att myndighet själv får besluta om storleken på avgiften upp till full kostnadstäckning.

     

    Rättspraxis (t.ex. Högsta förvaltningsdomstolen, 2013, ref. 21) visar att en myndighet med stöd av 4:e paragrafen, avgiftsförordningen, har rätt att ta ut avgifter för utlämnande av elektroniska handlingar.

    Bilagor

  10. Regionfullmäktiges presidium föreslår att ansvarsfrihet beviljas för regionstyrelsen och nämnderna för år 2022 i enlighet med revisorernas tillstyrkan.

  11. Riktlinje för god ekonomisk hushållning beslutades av regionstyrelsen 2019-11-20. I avsnittet om Resultathantering finns bland annat följande principer: 

     

    • En grundförutsättning för den ekonomiska styrningen är att nämnderna tar ansvar för den från regionfullmäktige angivna budgetramen
    • Nämnden/styrelsen ska ta ansvar för och tillgodoräknas effekterna av sitt eget agerande (oavsett om nämnden redovisar ett överskott eller underskott).
    • Resultathantering sker per nämnd/styrelse och regleras i budgeten året efter räkenskapsåret.
    • Över-/underskott inom konkurrensutsatt verksamhet hanteras redovisningsmässigt som en särredovisning av eget kapital.

     

    Förslaget till beslut innebär sammantaget att driftanslagen i Mål och budget justeras med 19,3 mnkr. 2023 års budgeterade resultat justeras i och med detta från -302,6 mnkr till -321,9 mnkr. Investeringsanslagen i Mål och budget justeras med 102,6 mnkr från 748 mnkr till 851 mnkr.

    Bilagor

  12. Styrelsen för Västkuststiftelsen beslutade i december 2022 att hemställa hos huvudmännen att godkänna förslag till ändring av stiftelsens stadgar.

     

    Förändringen innebär att §3 fjärde stycket stryks eftersom detta stycke som tillkom vid stadgeändringen 2003 aldrig har prövats av Kammarrätten och det är i dag bedömningen att Kammarrätten inte kommer att godkänna denna förändring av stiftelsens syfte. En förändring innebär dock ingen ändring i sak eftersom bedömningen att motsvarande syfte finns i stadgarnas §2.

     

    I samband med stadgerevisionen föreslås också en smärre språklig förändring i stadgarnas §10.

     

    Regionkontoret föreslår att förändringarna av stadgarna för Västkuststiftelsen godkänns.

    Bilagor

  13. Motion har inkommit, Åke Andersson Vänsterpartiet Halland, med yrkande att tillsätta en utredning för att undersöka metoder som kan minska barns känsla av stress och obehag samt undersöka om alternativa metoder finns för att stötta barns psykiska välmående i samband med sjukhusvistelsen på Hallands sjukhus barnavdelningar.

     

    De inhämtade yttrandena från berörda nämnder betonar likaledes vikten av att arbeta utifrån dessa perspektiv vid utformning av barnavdelningar samt i avdelningarnas anpassningar och kreativa lösningar. Dessa perspektiv ingår i berörda verksamheters grunduppdrag och är en viktig del av hälso- och sjukvårdens generella uppdrag för alla typer av patienter.

     

    Yttrandena exemplifierar också hur berörda verksamheter, i pågående arbete, aktivt och integrerat arbetar med dessa perspektiv inom ramen för deras uppdrag. Med utgångspunkt i detta pågående arbete, föreslår Regionkontoret därför att avslå yrkandet i motionen.

     

    Bilagor

  14. Svein Henriksen (MP) och Maria Losman (MP) har inkommit till regionfullmäktige med en motion om ökad organdonation.

     

    Driftnämnden Hallands sjukhus har i ett yttrande kommenterat motionen. I driftnämndens yttrande framhålls att det är viktigt med en välfungerande donationsverksamhet. Mot bakgrund av den redovisning som ges i yttrandet anser nämnden att donationsverksamheten som bedrivs vid Hallands sjukhus redan ligger i linje med det som föreslås i motionen.

     

    Inom ramen för nämndens uppdrag arbetar sjukhusets verksamheter med ständiga förbättringar och har t.ex. ett aktivt pågående arbete relaterat till DCD (Donation after Circulatory Death) och innebär donation vid total hjärninfarkt sekundärt till att hjärtat stannat, det vill säga när döden inträffar efter ett cirkulationsstillestånd i hela kroppen.

    Bilagor

  15. Enligt regionfullmäktige arbetsordning ska regionstyrelsens i april och oktober varje år redovisa till regionfullmäktige vilka motioner som ännu inte har slutbehandlats.

    I skrivande stund är 19 motioner ej slutbehandlade.


    Verkställighet av uppdrag till följd av bifallna motioner följs upp tillsammans med övriga politiskt givna uppdrag och redovisas återkommande till regionfullmäktige i särskilt ärende.

    Bilagor

  16. Regionkontoret redovisar status på genomförandet av de beslut som regionstyrelsen och regionfullmäktige fattat. Redovisningen syftar till att ge insyn i och förenkla uppföljningen av fattade politiska beslut. Regionstyrelsen och regionfullmäktige får genom redovisningen en ökad inblick i varandras beslut och i verkställigheten av dessa beslut.

     

    Bilagor

  17. Förslag till reviderade styrdokument för Öresundståg AB har beretts av bolaget och dess medlemmar under en längre tid. På ägarsamråd i mars 2023 har regionerna enats om att gå vidare med beslut av styrdokumenten i respektive Regionfullmäktige inför beslut på bolagets årsstämma i maj.

    Separerat från ägardokumenten tecknas överenskommelse utanför samverkansavtalet avseende Växjö/Kalmar mot bakgrund av kvartstrafiken över Öresundsbron innebärande att:

     

    • Fördela de merkostnader vilka uppstår av slopandet av upp- och nedformeringar i Växjö solidariskt mellan ägarna. Merkostnader, både drift och kapitalkostnader fördelas solidariskt enligt budgeterad kilometerproduktion.
       

    Kvartstrafik över Öresundsbron möjliggör inom utblicken genomgående och taktfast halvtimmestrafik med Öresundståg på hela sträckan Köpenhamn/Malmö – Göteborg. Detta är då förknippat med färdigställande av viktig järnvägsinfrastruktur utmed Västkustbanan, exempelvis dubbelspår Varberg och norr om Helsingborg.

    Bilagor

  18. Vid föregående sammanträde med regionfullmäktige ställde Stina Isaksson, Sverigedemokraterna, interpellation till ordförande i Driftnämnden Ambulans, diagnostik och hälsa. 

     

    Bilagor

  19. Möjlighet till besvarande av interpellationer och frågor. 

  20.   28

    Avslutning

Det finns ingen information att visa

Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse.