Hoppa över navigering
  1.   1

    Sammanträdet öppnas

  2.   2

    Upprop

  3.   3

    Val av protokollsjusterare samt justeringsdatum

  4.   4

    Anmälan av inkomna motioner

  5.   5

    Anmälan av interpellationer och frågor

  6. Regionsamverkan Sydsveriges kulturutskott har tagit fram ett positionspapper, ”Ett enat Sydsverige skapar ett starkt Kultursverige”, som beskriver vad som gemensamt prioriteras inom kulturområdet i Sydsverige. Positionspapperet antogs med två mindre ändringar av Regionsamverkan Sydsveriges styrelse 2017-11-23 (ändringarna är genomförda i bifogat positionspapper). Fullmäktigeförsamlingar i alla sex regionerna har nu att besluta om man ska godkänna positionspapperet.

    Bilagor

  7. Regionstyrelsen beslutade i oktober 2014 om en övergripande "Handlingsplan för arbetet att på ett strukturerat sätt förebygga korruption".

    Inom ramen för detta arbete föreslår regionkontoret förslag till antikorruptionspolicy inklusive riktlinjer, förslag till att inrätta en visselblåsarfunktion, samt förslag på att inrätta en arbetsgrupp för att leda och samordna arbetet med att förebygga mutor och korruption.

    Bilagor

  8. Vid upphandling av livsmedel finns det inga system idag för standardiserad provtagning som kan garantera leverans av MRSA-fritt kött. Egenkontroll med odling från levererat kött är inte genomförbart.
    Region Hallands inköpspolicy styrs av de tre hållbarhetsprinciperna, vilket möjliggör krav på ekologiska hänsyn med regler för antibiotikaanvändningen före slakt i producentledet.

    Bilagor

  9. Lise-Lotte Bensköld Olsson och Jonas Strand, Socialdemokraterna, har i en motion yrkat på

    • Att Region Halland omgående tar fram en handlingsplan för hur vi ska attrahera sjuksköterskor att återvända till yrket
    • Att Region Halland tar fram en genomförandeplan som beskriver hur vi ska gå tillväga för att omsätta handlingsplanen
    • Att Region Halland på kort och lång sikt kan skapa långsiktiga lösningar för goda arbetsvillkor i våra verksamheter för samtliga medarbetare

    För att skapa goda arbetsvillkor för alla medarbetare inom Region Halland pågår omfattande arbete på olika plan. Stor tyngd läggs vid Region Hallands framtidsarbete och implementeringen av de prioriteringar som är framtagna i kompetensförsörjningspolicyn för att skapa långsiktiga lösningar för goda arbetsvillkor.

    En av aktiviteterna för att säkerställa god bemanning är att arbeta målgruppsanpassat där sjuksköterskor som vill återvända till yrket och till Region Halland som arbetsgivare är en av flera grupper som vi ser att vi kan attrahera. Redan idag erbjuds sjuksköterskor ur denna grupp en individuellt anpassad introduktion tillbaka in i yrket vilket innebär att Region Halland har en handlingsplan som också omsätts i praktiken.

    Bilagor

  10. I slutbetänkandet "Effektiv vård" (SOU 2016:2) och betänkandet från den kopplade utredningen ”Trygg och effektiv utskrivning från sluten vård” (SOU 2015:20) slås fast att såväl ekonomiskt som ur patientperspektiv det inte är god vård att ligga på sjukhus om man inte behöver sjukhusets resurser. Det är emot utredningens analys att bygga upp en ytterligare vårdnivå på sjukhuset för patienter där en vårdnivå närmare hemmet bättre svarar mot behoven. Likaså torde vårdtider och patientrisker öka men en ny extra vårdnivå och insatserna bättre riktas mot att effektivisera vården på nuvarande instanser och utveckla samverkan dem emellan.

    Bilagor

  11. Lise-Lotte Bensköld Olsson (S) och Jonas Strand (S) har lämnat in en motion till regionfullmäktige om anställningsgaranti på Vård- och omsorgsprogrammet. Motionärerna skriver att färre söker sig till yrkesprogrammen sedan gymnasiereformen 2011. De skriver även att stora pensionsavgångar väntas inom gruppen undersköterskor de närmaste fem åren och att antalet utbildade undersköterskor inte matchar efterfrågan. Detta leder enligt motionärerna till att det kommer bli svårare att rekrytera utbildad personal. Enligt motionärerna leder detta också att att vården riskerar att inte kunna ge den hjälp som behövs i framtiden. Ett sätt att möta upp det sjunkande antalet sökande till vård- och omsorgsprogrammet samt att få fler personer att välja vårdyrket, vore att Region Halland garanterar de som fullföljer Vård- och omsorgsprogarmmet med godkänd yrkesexamen en tillsvidareanställning.

    I motionen föreslås att Region Halland garanterar en tillsvidareanställning för de elever som fullföljer Vård- och omsorgsprogrammet i Halland och därigenom får sin yrkesexamen.

    Bilagor

  12. Anton Nilsson (SD) har i en motion 2016-11-23 yrkat på att Region Halland inför kostnadsfria arbetsskor till personalen inom vård och omsorg i regionen. Regionkontoret föreslår att motionen avslås. Sjukfrånvaron bland Region Hallands medarbetare bedöms inte vara relaterad till användning eller ej av arbetsskor, varför kostnaden om drygt 9 miljoner kronor per år med fördel kan användas till andra åtgärder som ger större effekt för att minska sjukfrånvaron bland personal inom vård och omsorg.

    Bilagor

  13. Anges Hulthén, (V), yrkar i en motion att

    - Region Halland rapporterar kodioxidvinster eller annan lämplig mätenhet på miljövinster som ett komplement till de monetära måtten i effektivisteringsarbetet.

    - Att regionen även rapporterar miljövinster i sina projektrapporter alternativt årsrapporter eller båda.

    - Att det ska finns specifikation även på miljökostnader eller miljövinst i beslutsunderlaget inom regionen.

    - Miljöeffekter, om det inte redan finns, ska finnas som post i regionens riskhanteringsverktyg.

    Bilagor

  14. I en motion till regionfullmäktige, daterad 2017-03-21 ”Landsbygdsklinik i Hallands inland”, föreslår socialdemokratiska gruppen genom Lise-Lotte Bensköld Olsson (S) och Kerstin Zander (S) att regionfullmäktige beslutar att ”påbörja en systematisk utveckling av vård på distans i Halland i ett första steg pröva att starta landsbygdskliniker i Hylte kommun och Falkenbergs inland.”

    Regionstyrelsens arbetsutskott har beslutat att remittera motionen till Driftsnämnden Ambulans, diagnostik och hälsa, Driftsnämnden Hallands sjukhus, Driftsnämnden Närsjukvård och Driftsnämnden Psykiatri för yttrande.

    Bilagor

  15. I en motion från Per Persson (S), föreslås att ett regionalt innovationsråd upprättas i Halland. Motionären framhåller att, för att åstadkomma ett sunt innovationsklimat krävs bred kraftsamling. Politiken både i kommunerna och i regionen, det offentliga, näringslivet, arbetsmarknadens parter och akademin måste samlas och tillsammans bilda en plattform för strategiskt innovationsarbete.

    Bilagor

  16.   19

    Valärenden

  17.   20

    Svar på interpellation från Kerstin Zander (S)

  18.   21

    Information till regionfullmäktige

  19.   22

    Sammanträdet avslutas

Det finns ingen information att visa

Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse.